Wszystko rozstrzygnie się na ostatniej rundzie

Przed nami ostatnia runda sezonu 2022 i na ten moment nie jesteśmy w stanie wskazać przyszłych mistrzów.

Jesteśmy świadkami sytuacji, która do tej pory nie miała miejsca. Na jedną rundę przed końcem sezonu mamy problem ze wskazaniem faworytów do tytułów mistrzowskich. A żeby tego było mało to i kolejne pozycje na sezonowym podium nie są łatwiejsze do przewidzenia.

Co prawda w zeszłym roku walka o 1. miejsce w klasyfikacji RX1 trwała do ostatniej rundy, gdzie koniec końców Wiktor Sobolewski musiał ustąpić Beniaminowi Gołaszowi. Ostatecznie jednak dzieliły ich zaledwie 4 punkty. Ale była to sytuacja wyjątkowa bowiem w RX2 Szymon Pietrasiński zdobył mistrzostwo z bezpiecznym zapasem punktowym, a jego syn Kacper umocnił drugą pozycję z 10-cio punktową przewagą nad trzecim Michałem Sybilskim.

W obecnym sezonie widać wyraźnie wzrost poziomu i umiejętności zawodników. Wyścigi są bardziej wyrównane, a faworyci na podium nie są od początku przesądzeni. Analizując więc sytuację w klasach, możemy zauważyć powtarzające się zjawisko, o którym mowa od początku tego artykułu. Weźmy na początek klasę RX2.

W RX2, o ile Kacprowi brakuje 36 punktów do awansu na drugie miejsce w klasyfikacji, do zajęcia miejsca Artura, o tyle Arturowi do tytułu mistrza brakuje ledwie 4 punktów! Aktualny lider, Szczepan, musi mieć się na baczności bo Artur jest poważnym zagrożeniem. To właśnie Artur wygrał w tym sezonie 5 rund, z czego ostatnie trzy i to z rzędu. Szczepan też potrafi pokazać kto tu rządzi, trzy wygrane w tym roku mocno to pokazują. Z pewnością warto będzie przyglądać się walce o tytuł mistrza ale, tak samo jak Szczepan, Kacper nie może spać spokojnie bo na jego miejsce czyha Karol Falko. Aktualna różnica pomiędzy tymi zawodnikami to tylko 6 punktów. Na uwagę zasługuje fakt, że Karol i Kacper regularnie zamieniają się miejscami w klasyfikacji RX2. Przez gorszy występ Karola na 10. Rundzie Kacprowi udało się przejąć trzecią pozycję w tabeli. Co nie świadczy jednak o tym, że tak pozostanie. Do rozdania są jeszcze bonusowe punkty za 100% frekwencję, ale cała pierwsza czwórka kwalifikuje się (na chwilę obecną) na to dodatkowe wsparcie więc za wiele to raczej nie namiesza. O tym kto zajmie trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej zadecyduje los. Wygra ten, któremu nie zaszkodzi awaria modelu, nieodpowiednie warunki czy zwyczajny pech. Kluczem do sukcesu mogą być odpowiednio dobrane opony czy niezawodne auto. O tym jednak przekonamy się dopiero na ostatniej rundzie.

prxrc-2022-klasyfikacjaprzedkoncem-rx2

Jeszcze bardziej dramatycznie wygląda to w klasie RX1. Przed rozpoczęciem tegorocznych zmagań spędziliśmy wiele godzin na dyskusjach i gdybaniu. Przez mocno okrojoną, niemalże elitarną, stawkę w RX1 obawialiśmy się braku emocji. Padały podejrzenia, że frekwencja będzie słaba, że Beniamin zdominuje stawkę i w zasadzie będzie nuda i flaki z olejem. Pomimo wyraźnie wysokiego poziomu jaki prezentuje Beniamin nie było mu tak łatwo w tym sezonie. Wygląda na to, że rywale nie próżnowali i podnieśli swoje umiejętności przed startem nierzadko sprawiając Benkowi problemy. Niemniej nasze obawy okazały się w większości bezpodstawne, a jeśli ktoś nie wierzy to niech zerknie w tabelę.

Na pierwszy rzut oka można dostrzec minimalne różnice punktowe, to prawda. Złożyło się na to jednak wiele czynników, które mocno obrazują stan obecnej sytuacji. Kunszt Beniamina wychodzi mocniej na pierwszy plan, gdy dokładniej przyjrzymy się wynikom i dotrzemy do informacji, że Beniamin z dziewięciu dotychczas rozegranych rund wziął udział tylko w siedmiu. Zdarzyło mu się opuścić dwie rundy, a mimo to jest liderem klasyfikacji, WOW! No dobra, ale to nie o tym. Tak naprawdę nikt tu nie może spać spokojnie, bo przy obecnym stanie rzeczy, w "najgorszym" (dla jednych najgorszym, dla innych najlepszym) możliwym scenariuszu tak Marek Kaczorowski jak i Michał Sybilski są w stanie uplasować się na podium klasyfikacji RX1! Top stawki królewskiej klasy może mocno się przemieszać. Sytuacja podobna do tej z RX2, ale na większą skalę. Tutaj żadna pozycja nie jest pewna.

Z całej piątki tylko Przemysław Kosiński ma szansę na dodatkowe 5 punktów za 100% frekwencję, ale jeszcze jedna runda przed nami więc jeżeli nie uda mu się w niej wystartować to z tym handicapem będzie musiał się pożegnać. Czy jednak te dodatkowe punkty coś zmienią? Jeżeli Benio zdobędzie komplet punktów i wygra całe zawody no to już nic go z pozycji mistrza nie zdejmie. Ten bonus może pomóc w utrzymaniu Szymona z tyłu, ale to też nie jest pewne. Patrząc jednak na statystyki to jednak Beniaminowi bardziej należy się mistrzowska lokata, w końcu cztery zwycięstwa są wystarczającym świadectwem umiejętności. Szymon jednak ma przewagę nad Przemkiem w postaci lepszego zgrania się z modelem. Ujarzmiona XV-01 Szymona przynosi lepsze rezultaty niż skrywająca jeszcze wiele tajników XV-02 Przemka. Szymon ma wiele do zdobycia, ale równie dużo do stracenia.

Z tyłu bowiem skrada się Marek, który potrafi wywalczyć swoje gdy sytuacja tego wymaga. Szymon musi patrzeć w obie strony, próbując przebić się na wyższą lokatę jednocześnie nie dopuszczając, aby Marek "dziabnął" go od spodu i wyrwał mu podium. Osiem punktów różnicy przy sumie ponad 140 punktów wydaje się niewielką wartością lecz w rzeczywistości może być trudno o nadrobienie tej straty. W każdym razie Marek jest realnym zagrożeniem dla Szymona, tak samo jak dla Marka zagrożeniem jest Michał. Sybilowi jednakże może być trudno dopchać się aż do podium ale nigdy nie mów nigdy, bo wszystko może się wydarzyć.

prxrc-2022-klasyfikacjaprzedkoncem-rx1

Teraz jedynie pozostało nam czekać. Ostatnia, rozstrzygająca runda sezonu 2022 już 23. października w Toruniu. Zabierzcie nerwy ze stali i uzbrójcie się po zęby w części zapasowe, bo walka będzie zacięta jak nigdy. Komu poleją się łzy szczęścia a komu rozpaczy? Kto zgarnie laury, a komu pozostanie nacieszyć się udziałem? Tego dowiemy się na koniec października. Bądźcie z nami!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.