Weterani rallycrossu triumfują na własnym podwórku

W rallycrossie podczas Wielkopolskiego Starcia Modelarzy wzięło udział 11 zawodników, w tym 3 juniorów.

Organizatorzy zdecydowali o wystartowaniu dwóch klas: XV w połączeniu z TT oraz Junior. WSM wprowadziło odmienną klasyfikację w porównaniu do Torunia czy Gdańska. Postanowiono podzielić zawodników na podstawie modeli i wieku, w związku z tym powstały klasy: XV – dla modeli rajdowych z modyfikacjami, TT – dla modeli on-road i bez modów, oraz Junior – klasa dedykowana najmłodszym. Do klasy TT zgłoszeń było za mało więc wspólnie podjęto decyzję o połączeniu klas XV i TT w jedną.

Zawody rozegrano z użyciem systemu pomiaru czasu znanego z Torunia, dostarczonego dzięki PRXRC, oraz w typowej znanej wszystkim formule. Przeważała piknikowa atmosfera, bez zbędnej presji czasowej, wszystko w swoim czasie. Na tymczasowym torze stworzonym na terenie Fortu Va Bonin w Poznaniu jeden wyścig trwał lekko ponad jedną minutę. Nawierzchnia była ziemna, luźna, pełna korzeni i dziur. Degradowała się z każdym przejazdem, była bardzo wymagająca. Z czasem każdy nauczył się z nią radzić i wyścigi stawały się coraz bardziej zacięte i widowiskowe.

Zawodnicy przejechali łącznie 5 kwalifikacji i na końcu finały. W klasie XV klasyfikacje wygrał Szyca (305) z czasem 5:34.145, a wśród juniorów najlepszy był Ratajczak (311) z czasem 6:29.335. Pełne zestawienia czasowe poniżej:

Finał Juniorów był dramatyczny. Filipiak (304) walczył o drugie miejsce, lecz na drugim okrążeniu w jego modelu wysiadł napęd i nie ukończył wyścigu. W klasie XV zawodnicy zostali podzieleni na 3 finały. W finale A klasy XV spotkało się czterech zawodników, w tym "Lucky Loser" Żurek (302), który wywalczył miejsce w głównym finale wygrywając finał B. W XV finał A był równie dramatyczny. Szyca startując z pierwszego pola wyszedł na prowadzenie, lecz po usterce stracił napęd na tylne koła. W tak trudnym terenie w starciu z modelami AWD trudno było utrzymać prowadzenie. Żurek przejął pierwszą pozycję i nie oddał jej do końca wyścigu wygrywając Pierwsze Wielkopolskie Starcie Modelarzy w Rallycrossie. Za nim dojechał Kosiński (301), a na ostatnim miejscu podium uplasował się debiutant Kłos (306).

Grafiki dzięki: PRXRC oraz fb.com/rcwielkopolska
Zdjęcie główne: Robert Weihrauch 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.